Proste sposoby na ładny uśmiech

Zęby są jednym z najbardziej reprezentacyjnych składników urody człowieka. Czarujący biały uśmiech pomaga w codziennym życiu, wpływa na relacje międzyludzkie, sprawia, iż jesteśmy o wiele lepiej postrzegani niż osoby nie mogące poszczycić się zdrowym, jasnym uśmiechem. Białe zęby to nie tylko oznaka zdrowia i tego, że dbamy o siebie, to także kwestia psychologiczna – biały uśmiech sprawia, iż jesteśmy bardziej pewni siebie. Wyżej wymienione aspekty to tylko część powodów, dla których naprawdę warto dbać o pełne, zdrowe uzębienie, które w dodatku odznacza się nienaganną bielą.

Niestety ten ważny składnik naszego wizerunku i urody nie każdemu jest dany w sposób naturalny. Większa część populacji nie może pochwalić się idealnie białym uzębieniem. Czynnik genetyczny (często działający na naszą niekorzyść) to jednak nie wszystko. Zęby żółkną i stają się słabsze także w wyniku różnego rodzaju przebytych chorób, ich stan pogarsza się wskutek przyjmowania leków i innych preparatów chemicznych. Nie ma też zakłamania w tym, iż częste picie kawy, herbaty, kolorowych soków, palenie papierosów wpływa negatywnie na kolor uzębienia.

Nie ma innej rady jak tylko przyjąć za pewnik, iż większość populacji miała, ma i będzie miała kłopoty ze zdrowym uśmiechem. Ten fakt jest niezaprzeczalny, jednak nie ma potrzeby załamywania rąk, wystarczy kilka zabiegów by uzębienie było śnieżnobiałe.

Jak wybielić zęby?

Pierwsza i najważniejsza sprawa to leczenie ubytków, bez tego nawet najbardziej śnieżnobiały uśmiech nie zrobi dobrego wrażenia, a wręcz odwrotnie! Po drugie – regularne mycie zębów po posiłkach. Oczywiście, w codziennym pośpiechu, w ciągu dnia trudno o każdorazowe wycieczki do łazienki w celu dokładnego wyszorowania zębów, jednak jeśli jest możliwe częstsze mycie niż dwa razy dziennie, to naprawdę warto to robić. Na półkach z pastami do zębów w aptekach, drogeriach i marketach istnieje wielki wybór past. Warto zwrócić uwagę na te lepsze jakościowo, posiadające sprawdzoną na całym świecie markę. Wiele takich past posiada na opakowaniu informację, iż produkt nastawiony jest nie tylko na pozbywanie się resztek jedzenia z zębów, ale także na pielęgnację zdrowego, białego koloru szkliwa. Po kilku tygodniach częstszego i dokładniejszego szorowania dobrą pastą i niezbyt twardą szczoteczką z pewnością zauważymy różnicę. Pamiętajmy jednak, iż domowe sposoby wybielania zębów to zabiegi dla cierpliwych, gdyż naprawdę w przysłowiowe pięć minut nie osiągniemy żadnego efektu.

Aby wybielić zęby warto korzystać z płynów i preparatów odpowiednio do tego przystosowanych. Są to zwykle płyny do płukania ust. Ich działanie polega głównie na usuwaniu resztek pokarmu z trudno dostępnych dla szczoteczki miejsc. Dodatkowe szczotkowanie sprawia, iż efekty są bardzo zadowalające. Płyny do płukania ust w rzeczywistości zatrzymują dalsze żółknięcie szkliwa niż wybielają, jednak jest to bardzo ważna sprawa podczas procesu domowego wybielania zębów.

Pamiętajmy jednak, iż żaden zabieg wybielający, niezależnie od tego czy stosujemy środki domowe, czy też powierzamy kolor uzębienia doświadczonemu stomatologowi, to zawsze musimy pamiętać o systematycznym myciu zębów po posiłkach. Bez tego zęby o wiele bardziej narażone są na uszkodzenia i przebarwienia.